Makale

 • Yeni Yöneticinin Sekiz Hatası - (1868 defa okundu )

  blog

  Yeni atanan pek çok yönetici, göreve geldiği ilk günlerde titrinin verdiği yetkiyle her şeyin sorunsuzca ilerleyeceğini zanneder. Oysa daha önce yalnız yapılan işler, ekip ile yapılmaya başlandığında sorunlar da bir bir baş gösterir.

  HATA 1 : Titrini Zırh Zannetmek  

  İstenilen her şey yönetici istedi diye sihirli bir şekilde gerçekleşmez. Kolayca verilen talimatlar yerine yeni yöneticinin ekibine kendisiyle ve kendisi için çalışmasını telkin etmesi daha yerinde olacaktır. Otorite otomatikman itibar getirmeyecektir. İtibar ve saygı zamanla kazanılır. Titrin arkasından saygı beklemek işleri çıkmaza sokabilir. İyi bir lider ekibini dinleyerek kararlarını vermelidir.  

  HATA 2 : Tutulamayacak Sözler  Vermek  

  Yeni yöneticiler tutamayacakları sözler vererek daha sonrasında çözemeyecekleri sorunlarla karşılaşırlar. Tutulamayan sözler nedeniyle çalışanlarının umutlarının kırılmasına ve isteklerinin azalmamasına neden olmaktansa gerçekçi vaatlerde bulunmak daha faydalı olacaktır. Tutulamayacak sözler vermek ekibin güvenini kırıp ekip üzerindeki otoriteyi azaltabilir. Güvenirlik liderliğin en önemli unsurlarından biridir.  

  HATA 3 : Her Şeyi Değiştirmek  

  Pek çok yeni müdür, henüz başlayan kariyerinin ilk aylarında birimlerindeki her şeyi revizyondan geçirme ve kontrol etmeye çalışarak hatalı bir davranış sergiler. Sıklıkla yapılan işlerde sonuca ulaşmak için yapılan kesin bir yol ya da yöntem vardır. Bu yöntem her zaman yanlış olacak diye bir kural da yok. Yeni fikirleri ekiple paylaşarak kabul etmeleri için ricacı olmak, fikirlerin destek görmesinin sağlayacaktır.  

  HATA 4 : Herkesin En İyi Arkadaşı Olmak  

  Yöneticilerin takım arkadaşlarıyla güçlü bir iletişim kurması güven açısından önemlidir. Yeni yöneticileri göreve geldiklerinde önceliği takım arkadaşlarıyla bağlılık oluşturmak olmalıdır. Ancak  bunun karışıklığa yol açmadan , verimliliği düşürmeden ve sadece arkadaş değil yönetici olduğunu unutturmadan yapmalıdır. Ekip ile kurulan diyaloglarda samimi ancak dikkatli olunmalı.  

  HATA 5 : Başını Kuma Gömmek  

  Kimse çalışanlarıyla tartışmaya girmek istemez. Bir lider için düşük performans ve itaatsizlik de kabul edilemez. Böyle durumlarda yeni yöneticiler başını kuma gömmek istese de bu bir çözüm değil. İçinde bulunulan durum ekibin iş yükünü arttırarak çalkantılara neden olabilir. Böyle bir durumda daha büyük sorunlarla yüzleşmek de olasıdır. Böyle bir durum varsa konuşmayı tartışmaya çevirmeden çözmek gerekir.  

  HATA 6 : Detaylar İçinde Kaybolmak  

  Bir lider olarak yöneticilerin görevi büyük resmi anlamak ve ona odaklanmaktır. Ancak giriştikleri tüm projeleri mikro ölçekte yönetmeye çalışan yöneticiler, ilerlemenin önünde engel oluşturabilirler. Yöneticiler, takımlarına güvenip sorumluluk vererek akıllıca yetkilendirme yapmalı ve önemsiz ayrıntılara takılmamalı. Ekibe verilen küçük sorumluluklar işleri herkes için kolaylaştırır.  

  HATA 7 : Kendisini Kusursuz Görmek  

  Terfi almış olmak, bireyleri süper kahramana dönüştürmez. Zayıflıklarını gizlemeye çalışan ya da her şeyi bildiğini iddia ederek güç gösterisi yapan yeni liderler, kendi sağlıklarını olumsuz etkileyeceği gibi şirketlerin işleyişini de olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda bir süper kahraman gibi her şeyi yapabileceğini düşünmek genç lideri içinden çıkılmaz bir kaosa sürükleyebilir.  

  HATA 8 :  İyi Bir Rehber Bulamamak  

  Yöneticiler, özellikle beklenti oluşturan yeni ya da farklı roller üstlendiklerinde danışanlara ihtiyaç  duyarlar. Bu tür işleri tek başına halletmeye çalışmamak gerekir. Şüpheye düşülen durumlarda diğer yöneticilerin deneyim ve görüşlerinden faydalanmak gerekir. Böylelikle yeni göreve geçiş daha rahat gerçekleşecektir. Yöneticilikte daha tecrübeli kişilerden yardım istemek ya da soru sormak lider olunmadığı anlamına gelmez.      

   

  Alıntıdır..


 •